Nacházíte se: Úvod > Restaurace v zahraničí > Maďarské kulinářské umění

Maďarské kulinářské umění

Na konci Srpna jsme se rozhodli, že si zajedeme zablbnout na Balaton. Jednak jsme tam nikdy nebyli a určitě jsme slyšeli různé historky, jaké to tam je.

Zablbnout píši záměrně, protože jsme od toho nečekali nic extra. Z Prahy je cesta na +- 6h, na Slovensko – Maďarské hranici si nesmíte zapomenout koupit dálniční známku (tady to mají Maďaři trošku vychytané, protože nemusíte nic lepit na okno, jenom dostanete papír s vaší SPZ o zaplacení poplatku – 10 dnů +- 12 €). Sice dálnici moc nepoužijete, protože když odbočíte směr Balaton, tak ji tam moc není (až do napojení na dálnici z Budapešti směrem na jih).

Vybrali jsme si městečko Siofok, které leží na východní straně Balatonu. Ubytování jedním slovem luxus. Apartmánový dům, kde najdete vnitřní bazén, výřivku, saunu a samotné vybavení apartmánu se může víc, než rovnat normálnímu bydlení. Po krátkém ubytování jsme vyrazili na promenádu. Všude samý bar, hospůdka a fastfoody, takže noční život stál opravdu za to. Kdo je pivař, tak si moc neužije, protože maďarské pivo nebylo moc dobré, samozřejmě měli Heinekena a dokonce i Kozla, ale ty ceny nebyly nic moc. Nejlevnější pivo stálo 900 FOR, což je +- 81 Kč, ale kdo by jezdil za pivem, že? Druhou variantou byl tvrdý alkohol a koktejly, které vycházely mnohem levněji a hlavně měli většinou akce na 1 + 1 zdarma, takže Cuba Libre pak vyšlo na 90 Kč. Hodně oblíbené bylo, že zaplatíte vstup a pak můžete vypít co chcete, v tomto případě je to dost ožehavé, protože nalévají levnější alkohol, ale zase v neskutečném množství, takže se nedá mluvit vodce s džusem, ale spíš o samé vodce a džus byl jenom na barvu :).

Problém bylo jídlo. Osobně si myslím, že Maďaři neumí vůbec vařit! Pokud jste si dali maso, tak to bylo relativně ok, ale ostatní věci docela šílené. Nejvíc oblíbené tam byl smažený sýr s rýží! Děs. Velké překvapení nás čekalo v mexickém fastfoodu….mexiko to nevidělo ani z rychlíku, pizza byla taky hodně jiná, hot dog, no, prostě maďarský hot dog ….. Gyrosem v pitě prostě nic nezkazíte. Nesmíte od toho moc čekat a to hlavně v místě, kde je to spíš na jednu velkou párty.

Jedinou výjimkou byla návštěva restaurace v Balatonlelle, kde se restaurace celkem dala a docela mě překvapila i rybí polévka, která nebyla špatná.

Nemyslím si, že všude to bylo takové, věřím, že v maďarsku najdete místa, kde budou dobře vařit, ale my jsme to štěstí moc neměliJ

Určitě to příští rok zopakujeme, protože zážitků máme víc, než dost a teď už budeme i připraveni na maďarské kulinářské umění :)

Autorem článku je .

Odpověď

Kvalitní vína z jižní Moravy - www.topvinazmoravy.cz nebo DameJidlo.cz - rozvoz jídla po celé ČR