Nacházíte se: Úvod > Ostatní > Vinný košt Apollo

Vinný košt Apollo

V sobotu proběhl již VI. ročník výstavy vín Lednicko-Valtického areálu v kempu Apollo. Účastníci měli možnost ochutnat 510 vzorků vín, které byly ohodnoceny komisí. Kromě těchto vzorků měli všichni možnost okoštovat vína, která byla oceněna již dříve na jiných výstavách v ČR nebo v zahraničí. Mezi těmito víny byl i vítěz Valtických vinných trhů – Ryzlink vlašský pozdní sběr 2012, polosuché víno z vinařství Volařík, takže opravdu dobré zastoupení.

Výhodou tohoto koštu oproti VVT bylo, že jste zaplatili pouze vstup a pak chodili po jednotlivých vzorcích a koštovali. Nejlépe hodnocená kolekce vín LVA byla od vinařství Moravíno a jejich Tramín červený 2011 (výběr z hroznů), byl vyhlášen championem bílých vín a celkovým vítězem a Svatovavřinecké 2011 (pozdní sběr, barrique) zase championem červených vín.

Mezi růžovými víny vyhrál Modrý portugal a cabernet moravia claret 2012 z vinařství Kosík. Na své si přišel každý, protože škála byla opravdu široká. Jelikož máme raději sladší vína, tak jsme vybírali s vyšší cukernatostí jako Tramín červený od Líbala, tramín červený ze Znovínu a samozřejmě tramín červený z Moravína. Mezi další dobrá vína určitě patřily méně známé odrůdy jako hibernal nebo claret.

Místní specialitou je kachní paštika, kterou musí ochutnat každý návštěvník, ale musí rychle, protože množství je omezeno. Mezi další dobroty, které LVA košt nabízel, bylo pečené selátky, steaky na grilu a tradičně gulášek.

Celkové hodnocení

 

U vína ještě zůstaneme, protože jsem měl možnost ochutnat i další vína.

Sonberk byl Muškát moravský 2012 – první problém byl korek, jednak se mi 2x zlomil a hlavně nešel vůbec vytáhnout. Víno krásně vonělo, prostě jak voní muškát moravský, ale chuť bylo příšerná. Půlku vína jsme ani nedopili, protože se to nedalo.  Škoda, přitom na ochutnávce vína, kde ta láhev byla koupena, ty vína nebyly špatné, ale další láhev riskovat nebudeme.

Znovín Znojmo – Tramín červený 2011 – Znovín ty tramíny prostě umí, krásně voňavé a chuťově výborné víno. Pokud narazíte na vyšší láhev o obsahu 0,5 l (modrá láhev – tramín červený) a cenou okolo 160-180 ,– určitě vyzkoušejte.

Michlovský – Rulandské šedé 2008  – starších ročníků se bojím, když je otevírám, protože ne vždy jsou chuťově dobré (hlavně když jsou špatně zakorkované). Po otevření jsme láhev nechali vydýchat a mile nás překvapila, ale ne vždy to takto dopadne.

Jak kupovat víno? Ideálně ho někdo ochutnat a pak si vybrat – degustace, veletrhy, výstavy a nebo vsadit na značky, které lidem všeobecně chutnají a zase zkoušet. Případně se poradit se zkušenějšími.

Tags: , ,

Autorem článku je .

Odpověď

Kvalitní vína z jižní Moravy - www.topvinazmoravy.cz nebo DameJidlo.cz - rozvoz jídla po celé ČR